repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Oppenheimer reż. Christopher Nolan
Aktualności

And the Oscar went to...

11 mar

Przewidywalne? Tak, ale nie do końca. Ekscytujące? Jak zawsze. Oscary to temat numer jeden dzisiejszego poranka, znajdujący również swoje rozwinięcie w naszym repertuarze. Zanim opadnie brokat i pierwsze emocje, zapraszamy na seanse filmów, które triumfowały na tegorocznym rozdaniu Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

O jak Oscar, O jak Oppenheimer

Niekwestionowany zwycięzca tegorocznego rozdania. 13 nominacji przekutych w 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię, najlepszą męską rolę pierwszoplanową i drugoplanową). Widowiskowy montaż i zdjęcia, aktorskie kreacje oraz brawurowa reżyseria sprawiają, że Oppenheimer to nie tylko spełnione artystycznie kino biograficzne, ale także pasjonująca opowieść o genialnym umyśle uwikłanym w politykę i władzę. 

Wybitna polska koprodukcja

Wymowne, wybijające ze strefy komfortu, wbijające w fotel. Wybitne kino. Strefa Interesów Jonathana Glazera na oscarowej gali została uhonorowana statuetką dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz za najlepsz dźwięk. Co najważniejsze, polska koprodukcja z mistrzowskimi zdjęciami Łukasza Żala nie pozostawia widzów obojętnych, a za to należy się osobny Oscar. 

Historia zatacza koło

20 lat od sukcesu Spirited Away: W krainie Bogów, Hayao Miyazaki ponownie zdobywa złotą statuetkę. Jego Chłopiec i czapla to pierwsze w historii anime ze Złotym Globem oraz Oscarem. Popis nieograniczonej wyobraźni i wspaniała klamra w twórczości japońskiego mistrza. 

Bella wygrana!

Cztery oscarowe statuetki powędrowały w nocy na konto najbardziej fantazyjnego filmu ostatnich miesięcy. Nie byłoby tego świata bez kostiumów, scenografii i charakteryzacji. Nie byłoby tego filmu bez niesamowitej roli Emmy Stone, która w nocy odebrała w pełni zasłużonego, drugiego Oscara w swojej karierze. 

Historia sukcesu

To od niego zaczyna się wszystko, bo nie ma dobrego filmu bez dobrego scenariusza. W tym roku bezdyskusyjnym zwycięzcą w kategorii scenariusz oryginalny pozostaje Anatomia upadku Justine Triet, która nakręciła jeden z najmocniejszych filmów tego sezonu. Nasz werdykt: doskonale zrealizowane kino. 

You're enough

Wśród powodów, dla których trzeba zobaczyć Przesilenie zimowe, jednym z najważniejszych jest drugoplanowa rola Da'Vine Joy Randolph. Zdobyty Oscar to najznakomitsze przypomnienie, że – jak podkreślała aktorka odbierając statuetkę – warto pamiętać, by być sobą.  

Wojna i odwaga

Najbardziej poruszające słowa podczas gali wygłosił Mstyslav Chernov, reżyser 20 dni w Mariupolu: „Chciałbym nigdy nie nakręcić tego filmu”. Mrożący krew w żyłach obraz wojennej rzeczywistości, gdzie chaos i śmierć stały się codziennością, otrzymał wczoraj Oscara za najlepszy pełnometrażowy dokument. 

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!