repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

jutro
plakat

Bez końca

reż. Krzysztof Kieślowski

czas: 104’
produkcja: Polska 1984
język: polski

gatunek: dramat, prychologiczny

Gościem spotkania po filmie będzie Dyrektor Centrum Historii Zajezdnia dr Andrzej Jerie. Spotkanie poprowadzi Kierownik działu programowego KNH, Jarosław Skóra.

Niespodziewanie umiera na serce młody mecenas Antoni Zyro (J.Radziwiłłowicz), obrońca robotnika oskarżonego o udział w strajku (A.Barciś). Odtąd towarzyszy żyjącym jako duch. Jego żona, Urszula (G.Szapołowska) nie może pogodzić się z nagłym i nieodwołalnym rozstaniem. Szuka zapomnienia w przypadkowym seksie, a potem kontaktu z duszą męża przez bioenergoterapeutę. Z kolei żona oskarżonego (M.Pakulnis) oczekuje od niej pomocy w sprawie aresztowanego męża i przedstawia w środowisku opozycji. Przez proces sądowy prowadzi ich stary adwokat (A.Bardini), który zaleca pragmatyczne podejście. Ten punkt widzenia wydaje się uczestnikom wydarzeń nie do przyjęcia: młoda wdowa jest nieutulona w żalu, żona robotnika gotowa na poświęcenie dla idei solidarności. Tym zmaganiom przygląda się z dystansu aplikant (M.Bajor). Film Krzysztofa Kieślowskiego to klasyk kina moralnego niepokoju, którego żałobny nastrój i dylemat prawno-etyczny był pokłosiem atmosfery stanu wojennego. Od tego politycznego dramatu sądowego, połączonego metaforycznie z prywatną tragedią bohaterów, rozpoczęła się niezwykle owocna, trwająca latami współpraca scenariopisarska Krzysztofa Kieślowskiego z Krzysztofem Piesiewiczem, z zawodu adwokatem oraz ze Zbigniewem Preisnerem, kompozytorem muzyki filmowej. Trójka artystów stworzy kilka lat później telewizyjny cykl "Dekalog" z udziałem aktorów z Bez końca oraz polsko-francuskie Trzy kolory. Wątek nagłego wdowieństwa głównej bohaterki powróci w filmie Niebieski.

Krzysztof Kieślowski

Żył w latach 1941-1996. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. Początkowo specjalizował się w dokumentach, ale z czasem coraz chętniej zwracał się w stronę fikcji. Część jego wczesnych dokonań na tym polu - Spokój czy Amator - wpisała się w nurt Kina Moralnego Niepokoju. W późnym okresie swojej kariery Kieślowski pracował głównie nad szeroko zakrojonymi projektami: cyklem telewizyjnym Dekalog i trylogią Trzy kolory.

Wybrana filmografia

1977 Z punktu widzenia nocnego portiera / From a Night Porter's Point of View (dok., kr.m.)

1979 Amator / Camera Buff

1987 Krótki film o zabijaniu / A Short Film About Killing

1993 Trzy kolory: Niebieski / Trois couleurs: Bleu / Three Colors: Blue

1994 Trzy kolory: Czerwony / Trois couleurs: Rouge / Three Colors: Red

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!