repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Alcarràs, reż. Carla Simón

Top 10 2022 - Tytuły

Oto trzydzieści najlepszych tytułów 2022 roku wyłonionych przez zespół programowy Kina Nowe Horyzonty. To spośród nich wybierzemy złota dziesiątkę. Przypomnij sobie wytypowane produkcje i wskaż w ankiecie trzy filmy, bez których nie wyobrażasz sobie TOP 10 mijającego roku.

Alcarràs
reż. Carla Simón, Hiszpania, Włochy 2022


Tam, gdzie rosną brzoskwinie. Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem najnowszy film Carli Simón ma w sobie znaną z jej debiutanckiego Lata 1993 autobiograficzną szczerość, ciepło i dyskretne poczucie humoru. Kameralne Alcarràs wykracza jednak poza ramy intymnego portretu rodziny i kieruje nasz wzrok na problemy współczesności.

Baby Broker
reż. Hirokazu Koreeda, Korea Południowa 2022


Nowy film Hirokazu Koreedy (Złodziejaszki) to przepełniona czułością opowieść o relacjach i rodzinie z wyboru, którą czasem odnajduje się w drodze. Kino pełne wzruszeń, subtelnego humoru oraz ciepła, przypominające, że nic nie jest czarno-białe.

Belfast
reż. Kenneth Branagh, Wielka Brytania 2021


Niejedno serce zostało po tym filmie w Belfaście. Nagrodzony Złotym Globem i Oscarem za najlepszy scenariusz, film Kennetha Branagha to list miłosny do rodzinnego miasta, a zarazem niezwykle osobista opowieść o dzieciństwie przypadającym na pełen zgiełku rok 1969.

Belle
reż. Mamoru Hosoda, Japonia 2021


Oszałamiająca wizualnie, szczera opowieść o dorastaniu w erze mediów społecznościowych. W Belle klasyczna opowieść o Pięknej i Bestii spotyka się z wirtualnym światem awatarów, tworząc porywający musical o szukaniu swojego prawdziwego głosu, życiu w dwóch światach i sile, jaka płynie z przeciwstawiania się przemocy.

C’mon C’mon
reż. Mike Mills, USA 2021


Mike Mills umacnia miano najczulszego narratora kina, traktując swoich bohaterów poważnie nawet gdy mają dziewięć lat lub są zagubionymi dorosłymi. Filmowy-kocyk, który dostarcza ciepło i przypomina, że czasem warto się wsłuchać w innych bez codziennego bla bla bla.

Córka
reż. Maggie Gyllenhaal, Grecja, USA, Wielka Brytania, Izrael 2021


Nominowany do Oscarów, spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante z Olivią Colman i Jessie Buckley. Filmowe girl power, a jednocześnie przejmujący dramat psychologiczny o figurze macierzyństwa.

Drive My Car
reż. Ryûsuke Hamaguchi, Japonia 2021


Nominowana do Oscarów, mistrzowska ekranizacja opowiadania Harukiego Murakamiego, to historia o sekretach, zdradzie i wychodzeniu z życiowych ról. Przejazd godny polecenia.

Film balkonowy
reż. Paweł Łoziński, Polska 2021


Radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, by zobaczyć więcej? Paweł Łoziński przyglądając się ludziom ze swojego balkonu, skutecznie udowadnia, że najciekawsze historie są tuż obok nas.

Inni ludzie
reż. Aleksandra Terpińska, Polska, Francja 2021


To mój rap, to moja rzeczywistość. Nagrodzona na Festiwalu w Gdyni, adaptacja powieści Doroty Masłowskiej – hipnotyzująca historia o desperackim poszukiwaniu miłości w czasach rozpadu więzi, dożywotnich kredytów, taniego wina i szumu mediów społecznościowych.

IO
reż. Jerzy Skolimowski, Polska, Włochy 2022


Polski kandydat do Oscara, który za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę. Zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z rozmachem obraz współczesnego świata, który zachwycił Jury w Cannes.

Lombard
reż. Łukasz Kowalski, Polska 2022


Wielki zwycięzca tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Poruszająca i pełna humoru komedia dokumentalna o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym.

Mała mama
reż. Céline Sciamma, Francja 2021


Z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, pachnąca lasem i pokrzepiająca serca. W Małej Mamie Céline Sciamma prowadzi nas leśną ścieżką, kreśląc list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem.

Matki równoległe
reż. Pedro Almodóvar, Hiszpania 2021


Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość. Film hiszpańskiego mistrza kina z nagrodzoną na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz to wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę.

Memoria
reż. Apichatpong Weerasethakul, Kolumbia, Tajlandia, Francja, Niemcy, Meksyk, Katar, Wielka Brytania, Chiny, Szwajcaria 2021


Film-sen, film-odyseja, unikalne doświadczenie zmysłowe, dźwiękowe i duchowe. Hipnotyzująca podróż od mistrza azjatyckiego kina Apichatponga Weerasethakula – opowieść o pamięci indywidualnej i zbiorowej, o współczesnym świecie, który wydaje się sztuczny i który łatwo można zainfekować.

Na pełny etat
reż. Eric Gravel, Francja 2021


Wychowanie dzieci, dojazdy do pracy, napięty grafik, pełen etat. Czy da się to połączyć? Éric Gravel w realistyczny sposób opowiada o niepewności jutra, niestabilnym rynku pracy i braku bezpieczeństwa socjalnego.

Najgorszy człowiek na świecie
reż. Joachim Trier, Norwegia 2021


Współczesna Julia. W miejscu Werony, nowoczesne Oslo. I serca, które niezależnie od epoki, mają swoje rozterki. Nominowany do Oscara, film Joachima Triera przygląda się pokoleniu trzydziestolatków i uspokaja: możesz się gubić, możesz nie wiedzieć, czego chcesz.

Nie!
reż. Jordan Peele, USA 2022


Trzy razy TAK. Nowy film jednego z najoryginalniejszych autorów współczesnego kina grozy Jordana Peele (Uciekaj, To my) to łącząca elementy horroru i science-fiction historia mieszkańców kalifornijskiego miasteczka, w których życie nieoczekiwanie wkracza tajemnicza obca siła.

Pasażerowie nocy
reż. Mikhael Hers, Francja 2022


Nocny pociąg do Paryża – na pokładzie Charlotte Gainsbourg, klimatyczne kadry i poetycka codzienność. Opowieść, nad którą unosi się duch Erica Rohmera. Poruszająco o rodzinie, miłości i poszukiwaniu siebie.

Piosenki o miłości
reż. Tomasz Habowski, Polska 2021


Dziewczyna z małego miasta o wyjątkowym talencie. Skłócony z ojcem chłopak z bogatego warszawskiego domu. Ona nie wierzy w siebie, on szuka własnej drogi. Skomponowany z emocji i ulotnych momentów, pełnometrażowy debiut Tomasza Habowskiego zachwycił publiczność w Gdyni, a w tournee po Polsce podbił niejedno serce.

Powodzenia, Leo Grande
reż. Sophie Hyde, USA 2022


Ciałopozytywny przewodnik po samoakceptacji i przyjemności. W rolach głównych dwukrotna laureatka Oscara Emma Thompson oraz znany z serialu Peaky Blinders Daryl McCormack. A to jedynie skrócona zapowiedź nakręconej z lekkością i humorem historii o odkrywaniu własnego ciała i bliskości.

Red Rocket
reż. Sean Baker, USA 2021


Czy szczęście może czekać w sklepie z pączkami? Sean Baker (Mandarynki, Projekt Floryda) ponownie oprowadza nas po amerykańskich przedmieściach. I nawet, gdy jego bohater zalicza kolejną życiową wywrotkę, nie zapomina spojrzeć na niego z czułością.

Silent Twins
reż. Agnieszka Smoczyńska, Polska, USA, Wielka Brytania 2022


Nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu w Gdyni, przejmujący do szpiku kości film Agnieszki Smoczyńskiej z Letitią Wright i Tamarą Lawrence w tytułowych rolach. Oparta na reportażu Marjorie Wallace prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons, czarnych bliźniaczek z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą.

Stracone złudzenia
reż. Xavier Giannoli, Francja 2021


Francuski film roku. Brawurowa i pełna werwy adaptacja dzieła Balzaca, choć ubrana w dziewiętnastowieczny kostium, kipi współczesną energią. Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

Titane
reż. Julia Ducournau, Francja, Belgia 2021


Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, film Julii Ducournau rozsadza ekran: demolując granice gatunków, włamując się do męskich filmowych fantazji, przebijając balon naszych oczekiwań. Choć wydaje się to niemożliwe, spotyka się tu wyobraźnia Davida Cronenberga, Luca Bessona i Claire Denis.

Top Gun: Maverick
reż. Joseph Kosinski, USA 2022


Sequel kinowej klasyki z lat 80., nieśmiertelny Tom Cruise i wystrzelone w kosmos podniebne loty. Oto przykład blockbustera, który umiejętnie łączy filmową nostalgię z nowym rozdziałem historii i technologicznymi możliwościami. Oscar za efekty w kieszeni?

Vortex
reż. Gaspar Noé, Francja, Belgia, Monako 2021


Przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Noé (Nieodwracalne, Climax) tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. I po raz kolejny wychodzi z tego zwycięsko.

W pętli ryzyka i fantazji
reż. Ryûsuke Hamaguchi, Japonia 2021


O miłości i przypadku. Hamaguchi kręci kołem fortuny z mistrzowską wprawą, a zrealizowane sceny są fenomenalnymi portretami relacji. Błyskotliwym obserwacjom i dyskretnemu poczuciu humoru towarzyszy przy tym melancholia.

Wielka wolność
reż. Sebastian Meise, Austra, Niemcy 2021


Poruszająca opowieść o prawie do życia w zgodzie ze sobą i czasach, w których to prawo było drastycznie łamane. Austriacki kandydat do Oscara, laureat dwóch Europejskich Nagród Filmowych z elektryzującą rolą Franza Rogowskiego.

Wszystko wszędzie naraz
reż. Daniel Kwan, Daniel Scheinert, USA 2022


Szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction od wizjonerskich twórców filmowych - Daniela Kwana i Daniela Scheinerta. Obietnica dana w tytule spełnia się tutaj w 100%, a reżyserski duet udowadnia, że o multiwersum można opowiadać w fascynujący sposób nawet przy nieco mniejszym budżecie.

Yang
reż. Kogonada, USA 2021


Keep calm and have a cup of tea. Film Kogonady to niezwykła podróż do przyszłości, gdzie czeka relaksująca zieleń, czułość, świeżo zaparzona herbata i ważne pytania. Zachwyci fanów takich hitów jak Ona Spike’a Jonze’a i Ex Machina Alexa Garlanda.

aktualności

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!