repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

Bilety:

Darmowe bilety do odebrania w kasach od 13.09.2024 (piątek).

Organizator:

Wrocławski Dom Literatury.

Partnerzy:

Fundacja Katarynka, Kino Nowe Horyzonty, Fundacja Olgi Tokarczuk
Autorką identyfikacji graficznej jest Żaneta Strawiak-Pulkowska.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

cykl

Bliżej kultury

17/09

Bliżej kultury to projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe z dyskusjami oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu znanych i lubianych aktorek i aktorów. Kluczowym założeniem projektu jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu zainteresowanych osób. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.

Wrocławski Dom Literatury zaprasza na wydarzenie filmowe z cyklu Bliżej kultury, w ramach którego pokazujemy i rozmawiamy o najciekawszych, także tych premierowych, tytułach, tematach i zjawiskach, jakie miały miejsce na styku filmu i literatury w ciągu ostatnich lat.

Pierwsze spotkanie rozpoczniemy od pokazu filmu Chłopi w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana (twórców Twojego Vincenta). Po seansie odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział: Łukasz Kozak — badacz historii kultury, autor książki „Upiór. Historia naturalna” oraz Kacper Pobłocki — antropolog, pisarz i wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie poprowadzi Magdalena Barbaruk — kulturoznawczyni i badaczka związana z Uniwersytetem Wrocławskim.

Film Chłopi premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2023 roku, znalazł się również na krótkiej liście do Oscara 2024. Adaptacja powieści laureata Literackiej Nagrody Nobla Władysława Reymonta, opublikowanej po raz pierwszy w odcinkach w „Tygodniku Ilustrowanym” w 1902 roku, została wykonana w technice animacji malarskiej. Dzięki temu możliwe było zaprezentowanie w całej okazałości interpretacji dzieł artystów z okresu Młodej Polski, między innymi Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego. Nad animacją pracowało 70 malarzy w trzech studiach: w Sopocie, w Serbii i w Ukrainie, ręcznie malując cały film. Wcześniej jednak nakręcono wszystkie sceny z udziałem znakomitych aktorów, by wymienić choćby Kamilę Urzędowską (Jagna), Mirosława Bakę (Boryna), Ewę Kasprzyk (Dominikowa) czy Andrzeja Konopkę (Wójt). Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialna była Dorota Kobiela — absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, współautorka scenariusza, reżyserka i montażystka filmu Twój Vincent. Muzykę stworzył zaś związany z Wrocławiem nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski.

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!