repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna

kup bilet

29 cze / so
plakat

Wielka wolność / Inaczej niż inni

Grosse Freiheit / Anders als die Andern

reż. Sebastian Meise / Richard Oswald

czas: 166’
produkcja: Austria, Niemcy 2021 / 1919
obsada: Franz Rogowski, Georg Fridrich, Thomas Prenn, Anton von Lucke / Conrad Veidt, Ernst Pittschau, Fritz Schulz, Clementine Plessner
język: niemiecki, angielski / niemiecki

Po seansie odbędzie się spotkanie z gośćmi Mathiasem Foit i Joanną Ostrowską.

W programie:

  • Wielka wolność (Grosse Freiheit)
    reż. Sebastian Meise
    czas: 116'
    produkcja: Austria, Niemcy, 2021
    język: niemiecki, angielski
    napisy: polskie
    gatunek: dramat
    Jest rok 1945. Hans przetrwał nazistowski obóz koncentracyjny, jednak nadal pozostaje za kratkami. Jeszcze przez dekady będzie wielokrotnie więziony na mocy słynnego paragrafu 175 za swoją homoseksualną orientację. W celi Hans spotyka Viktora, który odsiaduje wyrok za morderstwo. Przez lata w więzieniu to właśnie on jest osobą, z którą Hans spędza najwięcej czasu i stopniowo się do niego przywiązuje. Po niemal ćwierci wieku odzyskiwania i tracenia przez Hansa wolności, władze RFN postanawiają zluzować haniebny przepis. Czy Hans będzie w stanie odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
  • Inaczej niż inni (Anders als die Andern)
    reż. Richard Oswald
    czas: 50'
    produkcja: Niemcy, 1919
    język: niemiecki
    napisy: polskie
    gatunek: dramat, niemy
    Historia muzyka Paula Körnera (Conrad Veidt), który rozwija uczuciową relację ze swoim uczniem, skrzypkiem Kurtem Siversem. Kiedy Franz, dawny znajomy Paula, odkrywa ich związek, zaczyna go szantażować, wykorzystując obowiązujący wówczas homofobiczny paragraf 175 - przepis prawny skazujący mężczyzn na więzienie za stosunki homoseksualne, stawiając je na równi z zoofilią. Anders als die Anderen uznawany jest za pionierski niemiecki dramat, który wzbudził ogromne kontrowersje i skandal tuż po premierze. Wkrótce po debiucie jego dystrybucja została zakazana, a projekcje były dozwolone jedynie dla specjalistów w dziedzinie medycyny. W 1920 roku większość kopii została zniszczona, ale część materiału filmowego przetrwała w zbiorach Magnusa Hirschfelda, prekursora seksuologii, który wystąpił w filmie, grając samego siebie.

Mathias Foit:

jest absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim i zdobywcą głównej nagrody Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych za najlepszą pracę magisterską w dziedzinie amerykanistyki w roku 2018. Obecnie jest doktorantem na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim i stypendystą niemieckiej Fundacji im. Róży Luksemburg. Bada queerową historię byłych terenów niemieckich, m.in. Śląska, Pomorza czy Prusów Wschodnich od początku XX w. do lat dyktatury nazistowskiej. Najbardziej interesują go przestrzenie i organizacje queerowe, jak również związki niemieckiego ruchu homoseksualnego z nacjonalizmem.

Joanna Ostrowska:

doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, zajmuje się tematyką zapomnianych ofiar nazizmu. Do tej pory wydała trzy autorskie publikacje:  Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej„Mój Führerze!” Ofiary przymusowej sterylizacji na Dolnym Śląsku w latach 1934–44 oraz  Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. Książka  Przemilczane była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej, zaś w 2020 r. otrzymała nagrodę miejsca pamięci Mauthausen za wybitne osiągnięcia w badaniu historii i upamiętnianiu ofiar obozu. Obecnie należy do najważniejszych badaczek i badaczy zbrodni nazistowskich na świecie. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną, współtworzyła liczne przedstawienia teatralne i, gdy akurat nie siedzi pogrążona w aktach, to z pasją oddaje się swojej miłości do kina, pracując jako krytyczka filmowa i układając repertuar festiwali filmowych.

[Źródło: https://www.goethe.de/]

inne filmy

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!