Jeden z najważniejszych filmów polskiej kinematografii powojennej, a także jeden z pierwszych filmów tzw. Szkoły Polskiej. Oparty na powieści Bohdana Czeszki debiut pełnometrażowy jednego z największych reżyserów w historii rodzimego kina. Film wymyka się socrealistycznym konwencjom, które uznawano wówczas za kluczowe w budowaniu tożsamości polskiej kultury (nie tylko filmowej); dzieło niezwykle nowoczesne zarówno pod kątem inscenizacji, prowadzenia narracji, jak i faktury plastyczno-wizualnej. Przy realizacji Pokolenia współpracowały takie legendy jak Jerzy Lipman, Stefan Matyjaszkiewicz, Roman Polański, Tadeusz Łomnicki, Tadeusz Janczar, Zbigniew Cybulski, Kazimierz Kutz, Jerzy Skrzepiński.
Doktor nauk ekonomicznych, absolwent germanistyki oraz prawa i gospodarki Unii Europejskiej (studia podyplomowe) na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 90. dziennikarz, wydawca i redaktor naczelny Radia Eska Wrocław, był także dyrektorem Ośrodka Telewizji Polskiej TVP we Wrocławiu i członkiem Rady Nadzorczej Radia Wrocław. Od roku 2012 dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu, przemianowanego w 2024 roku na Wytwórnię Filmów Fabularnych we Wrocławiu.
Wieszcz kina polskiego. Urodził się w 1926 roku w Suwałkach. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie i reżyserię na PWSF w Łodzi. Zadebiutował Pokoleniem, opowiadającym o dorastaniu grupy chłopców w czasie II wojny światowej. Także w swoich kolejnych filmach – Kanale, Popiele i diamencie, Lotnej, Katyniu czy Wałęsie. Człowieku z nadziei – zajmował się najnowszą historią Polski. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. W 2011 roku odznaczono go Orderem Orła Białego.
1954 Pokolenie / A Generation
1956 Kanał / Canal
1958 Popiół i diament / Ashes and Diamonds
1959 Lotna / Speed
1981 Człowiek z żelaza / Man of Iron
2013 Wałęsa. Człowiek z nadziei / Walesa: Man of Hope