Moves: Filmy taneczne z Short Waves Festival + debata
Moves: Filmy taneczne z Short Waves Festival
czas: 78’
produkcja: 2021
Po seansie odbędzie się debata "Rola i znaczenie tańca w wychowaniu dzieci i młodzieży".
Opis filmu:
Pokaz sześciu krótkometrażowych filmów, których wspólnym językiem jest ruch i taniec, wybranych z programu 14. edycji Short Waves Festival. Przygotowany przez kuratorkę sekcji MOVES (dawniej: Dances with Camera) Reginę Lissowską-Postaremczak pokazuje obecnie dominujące trendy kina tańca - wychodzenie poza tradycyjne rozumienie tańca, odwołując się do fenomenu ruchu, wykorzystujące różne formy jego przedstawienia - od wysokobudżetowych realizacji fabularnych, przez nieoczywiste wykorzystanie konwencji musicalu, po choreograficzne filmowe obrazy, subtelnie portretują stany i emocje. Odwiedzimy Rio de Janeiro, przeżyjemy szaloną kolację z baletkami jako daniem głównym oraz zajrzymy w uroczy świat flory.
Zapraszamy na pokaz!
Selekcja programu: Regina Lissowska-Postaremczak
W programie:
- Neon Phantom, reż. Leonardo Martinelli, Brazylia 2021, fabuła, 20’
João jest dostawcą, który marzy o motocyklu. Powiedziano mu, że wszystko będzie jak w musicalu.
- An Evening with Taglioni, reż. Jessica Wright, Morgann Runacre-Temple, Wielka Brytania 2021, 14’
Film oparty na prawdziwej historii legendarnej baleriny Marie Taglioni (pierwszej kobiety tańczącej techniką en pointe), która wydarzyła się po zakończeniu przez nią kariery. Jej baletki zostały kupione przez fana... a potem przyrządzone jako posiłek na wystawne przyjęcie i podane 35 gościom.
- Ag:Au, reż. Alex Cantouris, Wielka Brytania 2021, 3’
Dwóch młodych bogów wyrusza w podróż, by stworzyć nowy świat.
- Zielnik, reż. Iwona Pasińska, Polska 2021, 13’
Zielnik to baśniowy epizod, który prowadzi widzów w świat flory. Opowiedziany z czułością, tryskający intensywnymi barwami kwiatów i élan vital, w rytm dynamicznych dźwięków suity Peer Gynt op. 1. Edwarda Griega. Pozwala zgłębić jeden dzień z życia roślin od momentu rozkwitu po zatopiony w ciepłej nostalgii koniec.
- Amani, reż. Alliah Fafin, Kanada 2021, 17’
W tej opowieści, zawieszonej pomiędzy rzeczywistością a fikcją, tajemniczy narrator opowiada historię Amaniego, młodego chłopca, którego pasją jest taniec. Jego niewinność i radość życia otwierają oczy narratora na ludzkość, która do tej pory nie była dla niego ważna. Jednak gdy pojawia się huk nocy, radość życia Amaniego znika, by ustąpić miejsca cierpieniu, które odbija się echem w ciszy równiny.
- Walks with me, reż. Kati Kallo, Finlandia 2021, fabuła, 11’
80-letnia Sanna mieszka sama ze swoimi wspomnieniami i roślinami doniczkowymi. Pewnego dnia Sanna widzi ze swojego okna zdarzenie, które sprawia, że wspomina przyjaciół i dostrzega własną samotność.
Opis debaty:
Debata „Rola i znaczenie tańca w wychowaniu dzieci i młodzieży”, w której udział wezmą:
- pedagożka tańca, tancerka i choreografka Katarzyna Ustowska-Gmerek,
- Katarzyna Sobiszewska tancerka, aktorka pantomimy, pedagożka tańca i technik wyrazu scenicznego
- Zbigniew Karbowski tancerz, choreograf, nauczyciel tańca w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.
Rozmowę poprowadzi Magda Piekarska.