Zdobywca Oscara, Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, kształtujących się nie tylko na zebraniach partyjnych, wiecach i przy Okrągłym Stole, ale także w jednym z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser, wchodząc w prywatność związkowego przywódcy, próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego lidera. Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił drzemiące w sercach milionów ludzi marzenie o wolności. Film miał światową premierę na festiwalu w Wenecji.
Film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” jest najtrudniejszym tematem, jaki podejmowałem kiedykolwiek w ciągu moich 55 lat pracy filmowej [...] Od pierwszej chwili, kiedy jeszcze w czasie rozmów Solidarności z Komisją Rządową, poznałem Wałęsę, wzbudził mój podziw. Film będzie tego odbiciem. Film będzie skierowany do wszystkich, ale najbardziej chciałbym trafić do młodych, gdyż Lech to dobry przykład, aby brać udział w naszym życiu politycznym.
Andrzej Wajda, reżyser
Wieszcz kina polskiego. Urodził się w 1926 roku w Suwałkach. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie i reżyserię na PWSF w Łodzi. Zadebiutował Pokoleniem, opowiadającym o dorastaniu grupy chłopców w czasie II wojny światowej. Także w swoich kolejnych filmach – Kanale, Popiele i diamencie, Lotnej, Katyniu czy Wałęsie. Człowieku z nadziei – zajmował się najnowszą historią Polski. W 2000 roku otrzymał Oscara za całokształt twórczości. W 2011 roku odznaczono go Orderem Orła Białego.
1954 Pokolenie / A Generation
1956 Kanał / Canal
1958 Popiół i diament / Ashes and Diamonds
1959 Lotna / Speed
1981 Człowiek z żelaza / Man of Iron
2013 Wałęsa. Człowiek z nadziei / Walesa: Man of Hope