Europa / Przygoda człowieka szczęśliwego / Paryż śpi / Emak-Bakia, Tajemnice zamku kostki do gry
Europa / Przygoda człowieka poczciwego / Paris qui dort / Emak-Bakia, Les mystères du château de Dé
czas: 118’
produkcja: Polska, Francja
język: wietnamski, francuski, polski
75-minutowy wykład “Kino i awangarda” przed filmem oraz dyskusję po seansie poprowadzi dr Anna Taszycka.
W programie:
- Europa
reż. Franciszka Themerson, Stefan Themerson
czas: 12'
produkcja: Polska (1931)
- Przygoda człowieka poczciwego
reż. Franciszka Themerson, Stefan Themerson
czas: 10'
produkcja: Polska (1937)
Krótkometrażowy film fabularny opowiadający groteskowa przygodę pewnego mężczyzny. Niczym nie wyróżniający się urzędnik, tytułowy człowiek poczciwy, przypadkowo słyszy w słuchawce telefonu słowa "Nie będzie dziury w niebie, jeśli pójdziesz tyłem". Skierowane do tragarzy zdanie odbiera jako polecenie i rozpoczyna nietypową wędrówkę przez miasto. Jego irracjonalne działanie budzi powszechne wzburzenie - w ślad za nim wyrusza manifestacja z transparentami: "Na pewno będzie dziura w niebie" i "Precz z chodzeniem tyłem!". Siedząc na kominie i przygrywając na flecie, człowiek poczciwy komentuje to krótko: "Bo trzeba się znać na przenośni, proszę państwa!".
- Paryż śpi (Paris qui dort)
reż. René Clair
czas: 35'
produkcja: Francja (1923)
Paryski naukowiec wynajduje promień usypiający ludzi, co powoduje zatrzymanie życia na ulicach Paryża o godzinie 15:25. Ostała się grupka ludzi których 'zaśnięcie' ominęło - byli w samolocie lub na wieży Eiffel'a - i spędzają beztrosko kilka dni. Po pewnym czasie odnajdują młodą kobietę, która wie, kto jest sprawcą całego zamieszania i do niego prowadzi całą grupę ... Ale nie każdemu odpowiada przywrócenie Paryża do życia…
- Emak-Bakia, Tajemnice Zamku Kostki do gry (Emak-Bakia, Les mystères du château de Dé)
reż. Man Ray
czas: 34'
produkcja: Francja (1926, 1929)
To piorunujący mariaż ponadczasowego kina eksperymentalnego – zanurzonego w surrealizmie i dadaizmie, pełnego wizualnych niespodzianek, geometrycznych wolt i wyrafinowanej symboliki – z niepokojącym, hipnotyzującym, nowoczesnym soundtrackiem. W taki sposób klasyka kina otrzymuje nową oprawę dźwiękową, stając się jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych ostatnich lat.
Tropy promocyjne:
awangarda w kinie, surrealizm, eksperymentalna forma, innowacyjne techniki połączone z nowoczesną muzyką SQURL (zespoł Jima Jarmuscha), miasto zatrzymane w czasie - eksperyment z SciFi.