Jeden z naszych ulubionych przeglądów narodowych zbliża się wielkimi krokami. Co słychać w kinematografii zza Odry? Czym żyje kino naszych zachodnich sąsiadów? Przekonamy się już wkrótce! Od 24 stycznia (nie licząc małej niespodzianki, o której zaraz) zapraszamy na Tydzień Filmu Niemieckiego – podczas tegorocznej edycji na wielkim ekranie zobaczymy zarówno znakomite debiuty, jak i filmy uznanych twórców nagradzanych na międzynarodowych festiwalach.
Tegoroczna edycja przeglądu współorganizowana przez Dom Norymberski w Krakowie, Instytut Goethego w Warszawie oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu orbitować będzie wokół relacji międzyludzkich, a w szczególności rodzinnych, które kształtują dobrostan społeczny. Współcześnie niemieccy twórcy przyglądają się emocjonalnym więziom między małżonkami, partnerami, rodzeństwem czy rodzicami i dziećmi. Relacje te, niezależnie od statusu majątkowego czy pochodzenia, są uniwersalne i mają kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu współczesnego społeczeństwa.
Jeszcze na tydzień przed właściwym startem wydarzenia zapraszamy na seans filmu Toni Erdmann, który będzie zarówno rozgrzewką przed cyklem, jak i jubileuszowym pokazem z okazji 70-lecia German Films.
Jednym z wyróżniających się w programie tytułów jest Południca Barbary Albert – ekranizacja powieści Julii Frank, która przez symbolikę dawnych słowiańskich wierzeń ukazuje dramat jednostki na tle przemian politycznych w Niemczech w 1933 roku. Mocnym punktem w jest również Punkt zapalny Erola Afşina – poruszający temat współczesnego nacjonalizmu oraz niewydolności systemu prawnego w obliczu rasizmu.
Nie zabraknie również wnikliwych portretów rodzinnych, jak W dobrej wierze Frauke Lodders, opowiadające o rodzinie zmagającej się z konfliktami między wiarą a emocjami, czy wzruszającego filmu Weekendowi buntownicy Marca Rothemunda – ciepłej historii ojca i autystycznego syna, wspólnie odwiedzających niemieckie stadiony w poszukiwaniu ulubionej drużyny. W programie znalazły się także odważne debiuty, w tym Niewypowiedziane Piotra J. Lewandowskiego, intymnie podejmujące temat przemocy seksualnej i jej konsekwencji.
Na zakończenie cyklu obejrzymy Wodza i uwodziciela Joachima A. Langa, studium manipulacji w czasach nazizmu. Reżyser w swoim najnowszym filmie zwraca uwagę na aktualność problemu zręcznej demagogii i radykalizacji poglądów przez pryzmat relacji Adolfa Hitlera i Josepha Goebbelsa.
W ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego nie zabraknie oczywiście spotkań z twórcami i ekspertami, którzy uzupełnią nieoczywiste konteksty i opowiedzą o współczesnym kinie zza Odry z szerszej perspektywy.