repertuar

wczoraj
dzisiaj
jutro
PWŚCPSN
loading

dzisiaj

 
0
strona główna
Blade Runner 2049, reż. Denis Villeneuve

Ceny biletów:

  • bilet normalny: 28 zł
  • bilet klubowy (z kartą przyjaciela kina): 24 zł
Aktualności

Sztuka percepcji

12 mar

Czasem kino zostaje w nas na długo po seansie – obrazy pulsują pod powiekami, emocje wracają w nieoczekiwanych momentach, a myśli krążą wokół historii, której byliśmy świadkami. To nie przypadek. To efekt działania naszego umysłu, który nie tylko odbiera filmy, ale je przetwarza, przeżywa i interpretuje. Neuroprojekcje to cykl, który pozwala Wam odkryć, jak działa ta magia – łącząc film z neuronauką, intuicję z wiedzą, przeżycie ze świadomością.

Raz w miesiącu zajrzymy pod powierzchnię filmowych obrazów i połączymy refleksje nad treścią i formą – od biologii emocji po techniczne aspekty filmowej narracji. Analizować będziemy, jak dźwięk, światło, montaż i kadrowanie wpływają na percepcję. Sprawdzimy, co mówią na ten temat badania naukowe i jak nasze mózgi reagują na ruchome obrazy. Neuroprojekcje to przestrzeń dla tych, którzy chcą spojrzeć na kino głębiej i świadomiej – ale bez akademickiego zadęcia.

Spotkania po filmie poprowadzą:

  • dr Asia Wojsiat - (biochemiczka, neurobiolożka PAN) popularyzatorka nauki (ze szczególnym uwzględnieniem neuronauki), wykładowczyni akademicka i edukatorka, podcasterka, członkini Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego i Polskiego Instytutu Mindfulness. Miłośniczka kina, bycia w lesie, związana z buddyzmem zen.
  • Dominik Sobolewski - reżyser i scenarzysta, który pomiędzy planami filmowymi pisze o filmach i nagrywa podcast o kulisach produkcyjnych i scenopisarskich światowego kina. Założyciel studia filmowego Mojo Movies, współzałożyciel bloga Watching Closely, juror na festiwalach filmowych.



W marcu na tapet weźmiemy Blade Runner 2049 Denisa Villeneuve’a – film, który hipnotyzuje obrazem, pogłębia mitologię oryginału i stawia fundamentalne pytania o tożsamość.

Wizjonerski sequel Łowcy androidów zabiera nas do ponurej, futurystycznej metropolii, w której androidy i ludzie dzielą rzeczywistość, choć niekoniecznie te same prawa. Oficer K (Ryan Gosling) odkrywa tajemnicę, która może wstrząsnąć społeczeństwem i prowadzi go do Ricka Deckarda (Harrison Ford), zaginionego przed laty łowcy replikantów. Jak nasz umysł przetwarza tak sugestywne wizje? Jakie mechanizmy sprawiają, że współodczuwamy z postaciami, nawet jeśli nie są ludźmi? O tym wszystkim porozmawiamy po seansie.

Dołączcie i zobaczcie filmy z zupełnie nowej perspektywy.

czytaj także

Polub nas

Bądź na bieżąco, dołącz do newslettera!