W tym roku zapraszamy Was w niezwykłą filmową podróż przez Brazylię i Portugalię śladami wspomnień, które kształtują tożsamość i łączą pokolenia. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Kina Krajów Portugalskojęzycznych MARÉ będzie bowiem pamięć – w jej najróżniejszych odsłonach: osobistej, zbiorowej, historycznej i emocjonalnej. Spotkajmy się między 22 a 25 maja w kinie Nowy Horyzonty we Wrocławiu.
W programie znalazło się cztery wyjątkowe, niepokazywane jeszcze w Polsce filmy: dwa portugalskie i dwa brazylijskie. We Wrocławiu festiwal otworzy brazylijski dokument Portrety duchów Klebera Mendonçy Filho, jednego z najbardziej cenionych brazylijskich reżyserów (Bacurau, Aquarius). To nostalgiczna podróż do nieistniejących już kin w Recife, będąca pretekstem do głębszych refleksji nad przemianami społecznymi. Film miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2023 roku w ramach pokazu specjalnego.
To jednak niejedyny tytuł z Cannes, który pokażemy w tym roku. Drugim filmem, który miał tam swoją premierę, jest dramat Ślady wiatru Tiago Guedesa (2022). Reżyser przenosi nas na portugalską prowincję, gdzie czas jakby się zatrzymał, a pogańskie rytuały odciskają swoje piętno, ujawniając złożone mechanizmy toksycznej męskości i zinternalizowanej mizoginii.
Z dala od portugalskiej stolicy, bo aż na Azory, przenosi nas także drugi portugalski film Między wyspami (reż. Amaya Sumpsi, 2022). Jest to nie tylko podróż do odległego miejsca, ale też do dość odległych czasów, gdy życiem na Azorach rządziły łodzie – tylko na ich pokładzie można było opuścić wyspę i na nią wrócić. Twórcy dokumentu oraz jego bohaterowie każą nam się jednak zastanowić, czy coraz częściej kursujące statki pasażerskie naprawdę przybliżyły ten portugalski archipelag do reszty świata czy wręcz przeciwnie.
Tytułowa bohaterka filmu Malu (2024) w reżyserii Pedro Freire również żyje w cieniu wspomnień. Brazylijski film nagrodzony czterema nagrodami na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rio de Janeiro 2024 oraz prezentowany w ramach Sundance Film Festival 2024, to oparta na faktach historia aktorki, Malu Rochy, cierpiącej na chorobę afektywną dwubiegunową, która z pasją wspomina czasy świetności, ale nie przestaje marzyć o powrocie na scenę. Jej wewnętrzna podróż, pełna sprzeczności, odzwierciedla również napięcia między trzema pokoleniami kobiet, które – choć połączone więzami krwi – żyją jakby na osobnych kontynentach.
Organizatorami festiwalu są Ambasada Brazylii w Warszawie, Instytut Guimarãesa Rosy, Ambasada Portugalii w Warszawie oraz Instytut Camõesa. Sponsorem festiwalu jest Konsul Honorowy Brazylii we Wrocławiu.